Alarm bezprzewodowy - czy warto?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest prosta i brzmi: nie. Nie warto, ale czasem nie ma innego wyjścia i trzeba skorzystać z systemu bezprzewodowego. Tradycyjne systemy przewodowe zawsze będą działać stabilniej, będą bezpieczniejsze i będą wymagały od użytkownika mniej uwagi niż systemy bezprzewodowe. Należy pamiętać, że każdy bezprzewodowy komponent takiego systemu (czujka, manipulator, sygnalizator) wymaga zasilania, wobec czego zachodzi konieczność regularnej wymiany baterii (w przypadku alarmu przewodowego, wszystkie elementy są zasilane z centrali alarmowej za pośrednictwem łączących je z centralą przewodów). Kłopotów mogą nastręczać również masywne stropy oraz grube ściany, utrudniające propagację sygnału radiowego. Kolejną wadą systemów bezprzewodowych jest ich, znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych alarmów, cena oraz ograniczony zakres możliwych do zastosowania czujek.

Co wybrać?

Niemniej jednak, w przypadku gdy mamy do czynienia z budynkiem lub lokalem już wykończonym (i to niekiedy w wysokim standardzie) i zachodzi konieczność zabezpieczenia zgromadzonego w nim mienia, zmuszeni jesteśmy skorzystać z bezprzewodowego systemu alarmowego. W takiej sytuacji warto szukać rozwiązania hybrydowego (mieszany system przewodowo-bezprzewodowy), w którym chociaż część komponentów systemu alarmowego, tam gdzie jest to wykonalne, jest połączona z centralą w sposów "tradycyjny" - z użyciem przewodów. Częściowym rozwiązaniem kłopotu rozprowadzenia okablowania jest system magistralowy, który ze względu na swoją architekturę, redukuje w sposób znaczny ilość niezbędnego okablowania.
W sytuacji, gdy nie mamy innego wyjścia, decydując się na system bezprzewodowy, warto pamiętać by spełniał kilka istotnych wymagań. Przede wszystkim komunikacja pomiędzy elementami systemu powinna być nadzorowana, zaś centrala powinna posiadać aktualne informacje o obecności czujek w systemie oraz poziomie ich baterii - najlepszym rozwiązaniem są systemy dwukierunkowe. Kolejnym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę jest zapotrzebowanie na energię czujek (warto zwrócić uwagę na tryb energooszczędności) a co za tym idzie źywotność baterii, częsta wymiana źródła zasilania stanowi sporą uciążliwość. System bezprzewodowy powinien również być odporny na zakłócenia radiowe i korzystać z szyfrowanej komunikacji. Wartymi uwagi systemami bezprzewodowymi są: Satel Abax, DSC Alexor, Jablotron, Genevo Evo oraz Paradox Magellan.

Czego unikać?

Portale aukcyjne oraz markety budowlane pełne są tanich chińskich systemów bezprzewodowych. Niestety poziom oferowanego przez nie bezpieczeństwa jest praktycznie zerowy. Pominąwszy niską jakość wykonania oraz awaryjność chińskich "alarmów", głównymi wadami tych systemów są:

  • brak nadzoru nad obecnością czujek oraz stanem ich baterii
  • kiepski zasięg komunikacji radiowej
  • brak odporności na zakłócenia radiowe - system alarmowy może być unieszkodliwiony za pomocą prostego w budowie urządzenia
  • niskiej jakości czujki generujące sporo fałszywych alarmów

Powyższe cechy chińskich alarmów praktycznie dyskwalifikują je jako systemy mające zabezpieczyć nasze mienie, dlatego warto wybrać profesjonalne rozwiązania uznanych producentów.

  736 780 888

7 dni w tygodniu 900-2100

 

Lub skorzystaj z formularza kontaktowego

  bezpłatna wycena

Bezpłatne oględziny obiektu i konsultacja