Przejdź do treści

Monitoring sklepu

Monitoring w sklepach

W dzisiejszych czasach montaż monitoringu w sklepie jest absolutną koniecznością. Dlaczego i jak kamery monitoringu mogą pomóc w minimalizowaniu strat w handlu? Na te i wiele pytań dotyczących instalacji kamer w sklepach, odpowiemy w poniższym artykule.

Kamery monitoringu w sklepach spełniają kilka istotnych funkcji:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa: Kamery monitoringu pozwalają na obserwację i monitorowanie obszaru sklepu w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom, pracownikom i mieniu sklepu. Mogą rejestrować potencjalne działania przestępcze, takie jak kradzieże, wandalizm, czy oszustwa, co może działać jako prewencja oraz pomoc w identyfikacji sprawców w przypadku zdarzeń niepożądanych.
  • Ochrona mienia: Kamery monitoringu mogą być używane do monitorowania stanu zapasów, sprzętu i innego mienia sklepu, aby zapobiegać kradzieżom wewnętrznym, stratom lub uszkodzeniom mienia. Dzięki monitoringowi można szybko zidentyfikować potencjalne zagrożenia i podjąć odpowiednie działania.
  • Zarządzanie obszarem sprzedaży: Kamery monitorujące mogą być używane do monitorowania obszaru sprzedaży, w celu oceny ruchu klientów, analizowania ich zachowań i preferencji, a także do monitorowania obszaru kas, w celu zapewnienia uczciwości transakcji i obsługi klientów.
  • Rozwiązywanie sporów: Kamery monitoringu mogą być używane jako narzędzie do rozwiązywania sporów, takich jak reklamacje klientów, spory związane z cenami czy uszkodzeniami mienia. Rejestracje wizualne z kamer mogą stanowić niezbity dowód w przypadku konieczności wyjaśnienia sytuacji.
  • Zapobieganie wypadkom: Kamery monitoringu mogą również służyć do monitorowania obszaru sklepu w celu identyfikowania potencjalnych zagrożeń dla klientów i pracowników, takich jak wypadki, poślizgnięcia czy upadki. Dzięki temu można podjąć odpowiednie środki ostrożności w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia wypadków.

Najbardziej oczywistym z powyższych zagadnień jest problem kradzieży, zarówno przez klientów i osoby odwiedzające placówkę handlową, lecz również niestety także przez personel sklepu.

W rodzimym rynku, sytuacja nie wygląda również optymistycznie:

  • Według raportu "Straty w Handlu 2020" opracowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych (PRCH), straty związane z kradzieżami w polskich sklepach w 2020 roku wyniosły około 3,38 miliarda złotych. Kradzieże dokonywane przez klientów stanowiły około 77% tych strat.
  • Według badania przeprowadzonego w 2019 roku przez firmę Checkpoint Systems, aż 87% polskich handlowców deklaruje występowanie kradzieży w swoich sklepach, a 60% uważa, że problem ten się nasila.
  • Według badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Handlu w 2019 roku, najczęściej kradzione są artykuły spożywcze, alkohol, kosmetyki, ubrania, obuwie, elektronika oraz produkty do pielęgnacji dziecka.
  • Raport "Global Retail Theft Barometer 2018-2019" opracowany przez Centre for Retail Research wskazuje, że Polska była jednym z krajów o najwyższych wskaźnikach strat związanych z kradzieżami w Europie, osiągając poziom 1,37% wartości sprzedaży, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.

Ponadto, badania wskazują, że kradzieże dokonywane przez klientów mogą mieć różne formy, takie jak kradzieże z torebek, fałszowanie etykiet, kradzieże na kasie samoobsługowej, czy też kradzieże na terenie sklepu lub z samochodów dostawczych.

Jak zatem zabezpieczyć sklep za pomocą kamer monitoringu? Przede wszystkim należy zadbać o pokrycie całego obszaru sklepu monitoringiem - ewentualne "martwe pola" zostaną natychmiast zidentyfikowane przez wprawnego złodzieja i bez skrupułów wykorzystane. Nie należy zapominać o kamerach skierowanych na kasę (najlepiej o wyższej rozdzielczości oraz wyposażone w zoom) - pomogą one wykryć ewentualne nadużycia ze strony pracowników sklepu oraz rozwiązać spory z klientami. Kamery te mogą zostać zintegrowane z kasą fiskalną - dzięki takiemu rozwiązaniu na obrazie kamery będzie widoczna treść drukowanych paragonów.

Dbając o prewencję, warto zainstalować w widocznym miejscu monitor wyświetlający podgląd z części kamer - to rozwiązanie zadziała sugestywnie na potencjalnego złodzieja, dając mu do zrozumienia, że jego poczynania są bacznie śledzone a on sam nie jest anonimowy.

736 780 888

Pn-Pt 900-2000 | Sb 1000 - 1800

info@bezpiecznykrakow.pl

Zapraszamy do kontaktu 24/7

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściciel marki "Bezpieczny Kraków" -  Creative Dawid Pietrzykowski-Preston z siedzibą w Krakowie przy al. 29 Listopada 130/501 NIP: 6772300219. Państwa dane osobowe są zbierane oraz przetwarzane w celu udzielenia odopowiedzi na wysłane zapytanie oraz dalszej obsługi procesu sprzedaży, Przysługuje Państwu prawo wglądu do Państwa danych osobowych, prawo rządania sprstowania lub usunięcia danych. Dane nie będą udostępniane poza Europejski Obszar Gospodarczy.

Bezpieczny Kraków al. 29 Listopada 130, 31-406 Kraków

Copyright © Bezpieczny Kraków 2023